TEM-SEM

Müşteri Destek

  • Telefon: +90 (312) 219 76 48
  • Pazartesi - Cuma: 09:00 - 17:00

Servis Sistemleri

Servis sistemi nedir?
Servis sistemi, laboratuvarlarda gaz,vakum, su, elektrik, data vb. tesisatların, belirli standartlara bağlı kalmak koşulu kullanıcıların en rahat erişebileceği ve kullanacağı şekilde servis edilebilmesi için kurulmuş düzeneklerdir. İyi bir servis siteminin ihtiyaçlara göre planlanması gerekir. Şimdi ve gelcekte doğabilecek ihtiyaçlara göre tesisat hatlarının yapılması gereklidir. Laboratuvar cihazlarının çok hızlı gelişmesi ve değişmesine paralel olarak tesisat gereksinimleri de değişmektedir. Servis sistemleri bu değişken ihtiyaçları karşılayacak şekilde dizayn edilmelidir. Radon servis sitemleri, bu değişimi göz önüne alarak tasarlarlanmıştır. Radon servis sistemlerinde tesisatlara kolayca müdahale edilebilir, yeni tesisatlar çekilebilir veya eskisi sökülebilir. Tezgah altındaki asılı sabit dolaplar, hiç bir alet kullanmadan, el ile sökülebilir ve tesisat kapağı, el ile kolayca çıkarılarak müdahale edilebilir.

Servis Sistemleri

Tesiat çıkış noktalarında kullanılan fitingler uluslar arası standartlara uygundur. Fitingler bu katoloğun sayfa 23-24 de belirtilen renk kodları dikkate alınarak seçilmiş ve akışkanla temas eden parçalar ilgili standartları sağlayacak şekilde belirlenmiştir. Elektrik ve data prizleri,aynı şekilde uluslar arası standartlara uygundur. Radon servis sistemlerinde, klips geçme sistemleri kullanılır. Açıkta bağlantı elemanları görülmez. Servis çıkış noktalarında ki kapaklar diğer kapağı etkilemeden basit bir aparat ile sökülür ve tesisata kolayca müdahale edilebilir. Radon servis sistemleri, analatik laboratuvarların genel ihtiyaçlarını göz önüne alarak iki farklı şekilde tasarlanmıştır.

a) Asma servis sitemi

b) Sütun servis sistemi

Asma Servis Sistemi
Laboratuvarlarda çalışma tezgahlarının geniş olması kulanım açısından bir çok avantaj sağlayabilir. Büyük cihazlar rahat bir şekilde yerleştirilir, farklı büyüklüklerde deney düzenekleri kolayca oluşturulabilir. Asma servis sisteminde tezgah üzerinde ki tüm tesisat çıkışları, el ile uzanılabilecek bir mesafede, özel tasarlanmış, tezgah boyunca yatay uzanan, bağlantıları tavana ankastre edilmiş bir kabin üzerine yerleştirilir. Asma servis sistemi üzerinde üç düşaman kardeş olarak bilinen gaz su elektrik hatları ayrı kanallar üzerinde gider, bir biri ile temas etmez. Her sevisin çıkışında klipsli servis kapakları bulunur. Servis kapakları basit bir aparat ile yanda ki servis kapaklarını etkilemeden, bulunduğu yerden rahatça sökülüp tesisata müdahale edilebilir. Asma servis sitemlerinin gövdesinde galvanize çelik kullanılır, maksimum mukavemet sağlayacak şekilde bükülerek dinamik form elde edilir. Tavana malzemesine göre (asmolen, beton çelik vb.) uygun bağlantı elemanları seçilerek sağlam bir şekilde tavana montajı yapılır. Tavana bağlantıyı sağlayan dikey taşıyıcılar üç eksenli olarak ayarlanarak asma servis sisteminin gönyelenmesi sağlanır.

Servis Sistemleri

Asma servis siteminin açılı yan hatlarI boyunca elektrik tesisatları döşenir ve kenarlarında aynı aksata açılandırma özellğine sahip led florasan lambalar yerleştirilmiştir. Mekan ışığının yetersiz olamsı durumunda bu lambalar oldukça iyi iş görür. Asma servis isteminin avantajlarından biri de gaz tesisatlarının yukarıdan daha emniyetli bir şekilde taşınabilmesidir. Özelikle yanıcı gazların taşınamsı ile ilgili yönetmeliklerde gaz tesisat borularının açıktan çekilmesi için çok uygun bir sistemdir. Asma servis sistemi, sağladığı avantajlarla modern laboratuvarlarda aranan yeni konseptir.

Sütun Servis Sistemi
Tesisat çıkışları dikey panellerden verilir. Çalışma ergonomisi açısından sağladığı avantajlardan dolayı bu tip servis sitemleri, kullanıcılar tarafından oldukça yaygın olarak tercih edilir. Özellikle dikey sütunlar arasına raf takılabilmesi tezgah alanını verimli kullanımını artırır. Tezgah üstünde bulunmasını istemediğimiz sürekli kullanılan sarf malzemeleri göz önünde bu raflara konulabilir. Radon sütun servis sistemi, üst üste eklenebilme özelliğine sahiptir. Böylece dikey sütun boyu uzatılarak, ilave tesisat çıkışı eklenebilir.Sütün üzerinde asma servis sitemi ile aynı ölçülerde klipsli servis kapakları bulunur, tesisat çıkışları bu kapaklara bağlanan fitinglerle sağlanır.

Radon servis kapaklarının klipsli olması, herhangi bir vida veya cıvata kullanmaksızın basit bir aparatla bulunduğu noktadan diğer servis kapaklarını etkilemeden sökülüptakılabilir. Sütunlar arsına yatay olarak boy ile orantılı sayıda raflar takılabilir. Rafların sütunlara bağlantısı gizli geçme şeklinde olup açıkta hiçbir bağlantı elemanı (vida, perçin, civata) görünmez. Sütün üzerinde spor sistemlerinin bağlanabildiği özel yuvalar vardır. Bu yuvalara monitör askı aparatı da bağlanabilir. Yatay rafın alt kısmında, tezgah yüzeyini aydınlatmak için, açılandırma özelliğine sahip led florasan tipi lamba bağlanacak yuvalar vardır. Kullanıcı ışığın direk gözle temasını kesmek için, el ile, lamba kovanın açısını ayarlayabilir. Sütün servis sistemi, kullanıcıya, hareket ergonomisine uygun servis sitemi sağlar. Uzanma bölgeleri ergonomik sınırlar içindedir. Fitingler, rahatça uzanılacak şekilde kullanıcıya dönüktür. Raflara, kolların hizası baş noktasını geçmeyecek şekilde kolayca uzanılabilir.

TEMSİLCİLİKLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

  • Adres: Mustafa Kemal Mah., 2127 Sok., No:22-8, Eskişehir Yolu, Çankaya - Ankara, 06520, TÜRKİYE
  • Telefon: +90 (312) 219 76 48
  • E-Mail: bilgi@tem-sem.com.tr
Top of Page